30 listopada, 2023
ksiegowa

W pracy w księgowości liczą się przede wszystkim umiejętności i wiedza. Ukończone szkolenia, kursy oraz wysokie wykształcenie jest niezwykle przydatne, aby liczyć na wysokie zarobki. Widać wyraźnie zmieniający się rynek usług księgowych. Pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności, które oferują szeroki zakres usług. Jakie kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie, są potrzebne, aby móc odnieść sukces? Podpowiadamy.

Jakie kompetencje twarde przydają się w pracy w księgowości?

W przypadku zawodu księgowego kompetencje twarde są wręcz kluczowe, aby mieć szansę na znalezienie zatrudnienia lub móc otworzyć własną działalność gospodarczą. Do grona tych umiejętności należy zaliczyć przede wszystkim wiedzę merytoryczną, obsługę programów do księgowania oraz obsługi firm, a także dość często przydaje się znajomość angielskiego. Jeśli chodzi o pracę w Lublinie lub w innym, większym mieście to widać wyraźnie, że wiele firm wymaga także posiadania certyfikatu księgowego. Uprawnia to tym samym taką osobę do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Warto zauważyć, że do pracy w księgowości nie są potrzebne ukończone studia wyższe. Obecnie prawo pozwala na wykonywanie zawodu po skończeniu szkoły średniej, najlepiej jeśli będzie ona w profilu ekonomicznym. Oczywiście oprócz tego niezbędne okażą się dodatkowe kursy, które pozwolą lepiej zrozumieć poszczególne aspekty związane z ekonomią oraz zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa. Księgowy, który dodatkowo ukończy praktyki stanie się bardzo pożądanym kandydatem do pracy w każdej firmie. Szczególnie jeśli po ich zakończeniu będzie w stanie samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe.

Jakie kompetencje miękkie konieczne do pracy w pracy w księgowości?

Jeśli szukasz pracy jako księgowy to musisz zwrócić szczególną uwagę na to czy jesteś w stanie aktywnie konkurować z innymi kandydatami na rynku. Obecnie panuje duża konkurencja i wiele przedsiębiorstw zamiast zatrudniać osobę do prowadzenia ksiąg w firmie, korzysta z usług wyspecjalizowanych przedsiębiorstw o profilu rachunkowym.

Na pewno wśród miękkich kompetencji warto wymienić między innymi otwartość na wiedzę, a także umiejętność dzielenia się pomysłami. Praca w księgowości wymaga śledzenia zmian ustaw, więc dobry księgowy musi być zawsze gotów na to, aby dostosować swoją pracę do nowych warunków i wymagań prawnych. Piętrzące się problemy mogą być przytłaczające w tej pracy. Dlatego niezbędna okazuje się także umiejętność radzenia sobie w stresie i nieustanna chęć poszukiwania pomysłowych oraz efektywnych rozwiązań.

Dodaj komentarz