Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne u prywatnego ubezpieczyciela cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zgodnie ze statystykami, kilka milionów Polaków zdecydowało się na taką opcję. Nikogo nie powinno to dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę to, że prywatne ubezpieczenie w żaden sposób nie wyklucza się z ubezpieczeniem państwowym. W taki oto sposób zyskujemy dodatkową ochronę. Warto jednak zastanowić się, jaka jest umowa ubezpieczeniowa, na jaką chcemy się zdecydować. Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy ubezpieczenie
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – co to jest?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne to narzędzie, które pozwala nam na korzystanie z placówek i zabiegów, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak wchodzą one w zakres ubezpieczenia. Dotyczy ono wielu kwestii zdrowotnych, zaczynając od zwykłe wizyty kontrolnej, aż po poważniejsze zabiegi, czy nawet leczenie dentystyczne. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki rodzaj i zakres ubezpieczenia się zdecydujemy. W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę i wybrać taki rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego, które będzie w stanie spełnić nasze potrzeby?
Okres karencji a ubezpieczenie zdrowotne indywidualne
Jednym z bardzo ważnych kryteriów przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego powinno być to, jaki ma ono okres karencji. Co to oznacza? Czasami zdarza się tak, że firma oferująca polisy ubezpieczeniowe zawiera z nami umowę w dany dzień, ale ubezpieczenie zaczyna obowiązywać trochę później, chociażby w następnym dniu lub po tygodniu. Jakie ma to znaczenie?
Jak łatwo się domyślić, ma to ostatecznie ogromne znaczenie. Jeśli tuż po podpisaniu umowy poślizgniemy się na schodach i złamiemy rękę, a okres karencji ubezpieczenia będzie dłuższy, może się okazać, że nie dostaniemy z tego tytułu należnych środków finansowych. W takim przypadku ubezpieczenie formalnie nie będzie nas jeszcze obejmowało. Warto wziąć pod uwagę okres karencji ubezpieczenia, by uniknąć w późniejszym czasie przykrych niespodzianek.
Zakres ubezpieczenia – najważniejsza rzecz, kiedy wybieramy ubezpieczenie zdrowotne indywidualne
Zdecydowanie najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o zawieranie ubezpieczenia zdrowotnego, jest to, jaki jest jego zakres. To bardzo indywidualna sprawa, więc ostateczny wybór zawsze powinien być ściśle związany z naszym stylem życia i potrzebami.
Na przykład osoba, która uprawia dużo sportu powinna wybrać takie ubezpieczenie, które ochroni ją przy najczęstszych rodzajach urazów w danej dyscyplinie. Innym przykładem może być chociażby przedsiębiorca, który często przebywa za granicą i potrzebuje odpowiedniej ochrony poza granicami naszego kraju.
Oczywiście im więcej opcji, tym kwota ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego rośnie, więc musimy odpowiednio przekalkulować nasze możliwości finansowe i ryzyko, które może się nam przydarzyć. Najdroższe opcje ubezpieczenia są bardzo bogate i obejmują między innymi leczenie za granicą, hospitalizacje czy leczenie i protetykę naszego uzębienia. Zastanówmy się więc, czego potrzebujemy i na tej podstawie wybierajmy zakres ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne a terminy
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne ma także określone, gwarantowane terminy konsultacji lekarskich. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż ten zapis w naszej umowie określa to, jak długo przyjdzie nam czekać na wizytę u specjalisty. Oczywiście czasami wywiązanie się ubezpieczyciela z tego zakresu umowy bywa utrudnione, gdyż zdarza się i tak, że placówki medyczne są po prostu przepełnione. Warto natomiast wiedzieć, na jak szybką pomoc będziemy mogli liczyć.
Suma ubezpieczenia, czyli maksymalne odszkodowanie, na jakie możemy liczyć
Ostatnią rzeczą, na jaką zwrócimy dzisiaj uwagę jest suma ubezpieczenia. Określa ona maksymalną kwotę, na jaką możemy liczyć w przypadku, kiedy coś nam się stanie. Jeśli cena leczenia naszego uszczerbku na zdrowiu będzie wyższa, ubezpieczenie może tego nie objąć. W takiej sytuacji dostaniemy przeważnie mniejsze odszkodowanie za poniesione straty. Warto wziąć więc pod uwagę, jaka jest suma naszego ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego.