Archiwum kategorii: Prawo

Księgi handlowe – jak prawidłowo je prowadzić?

Wielu podatników zmuszonych jest do prowadzenia pełnej księgowości. Inni dobrowolnie decydują się na taką formę rozliczeń. Księgi handlowe rzetelnie przedstawiają sytuację finansową firmy, a na ich podstawie można prognozować dalsze losy danego przedsiębiorstwa. Jak prawidłowo prowadzić księgi handlowe?

Karta stałego pobytu — jak ją uzyskać?

Na całym świecie różne państwa ustalają pewne zasady, na podstawie których, można przebywać, mieszkać lub pracować na ich terytorium. Nie inaczej jest w Polsce. Obywatele innych krajów, którzy chcieliby tutaj legalnie mieszkać i zarabiać powinni posiadać kartę stałego pobytu. 

Prawo do świadczeń zdrowotnych. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Dzięki znajomości przysługujących nam praw, jesteśmy w stanie skutecznie dążyć do ich respektowania i wyciągać konsekwencje w przypadku zaniedbań. Niestety zdarza się, że chorzy, szczególnie w podeszłym wieku, są niesprawiedliwie traktowani przez medyków. Sprawdź, czym jest prawo do świadczeń zdrowotnych, jakie zachowania lekarzy są uznawane za naganne oraz co grozi za nierzetelne prowadzenie kuracji. Prawo… Czytaj dalej »

Arbitraż też może być eko

Coraz więcej firm czuje odpowiedzialność za lepsze jutro – nie tylko podejmują proekologiczne działania, ale włączają w nie również klientów czy interesariuszy. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej pokazuje, że arbitraż także może być eko. To pierwsza polska instytucja arbitrażowa, która dołączyła do międzynarodowej kampanii Green Arbitration, zachęcającej praktyków arbitrażu do minimalizacji śladu węglowego, m.in.… Czytaj dalej »

Uchodźca, migrant ekonomiczny, repatriant – kim są cudzoziemcy w Polsce?

Uchodźcy, nielegalni migranci, repatrianci? Te określenia odmieniane są przez wszystkie przypadki zarówno przez polityków, dziennikarzy jak i zwykłych obserwatorów życia publicznego. Kim zatem są cudzoziemcy zamieszkujący w Polsce? Artykuł ma za zadanie w ogólny sposób określić poszczególne grupy migrantów przebywających w naszym kraju. Opisać je i scharakteryzować by łatwiej było nam poruszać się w gąszczu… Czytaj dalej »

Jakie prawa ma kobieta w ciąży – o czym warto pamiętać?

Zajście w ciążę to dla wielu kobiet spełnienie marzeń i jednocześnie początek zupełnie nowego etapu w życiu. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety nie mają pojęcia do jakich świadczeń mają prawo, a także co im się należy z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz dowiedzieć się jakie masz prawa, a także o jakie… Czytaj dalej »

Sądy skazane na dłużników. Do odzyskania mają 743 mln zł

Z odzyskaniem pieniędzy od niesolidnych obywateli problem mają nie tylko banki, ubezpieczyciele czy firmy telekomunikacyjne, ale także instytucje państwowe, jak sądy. Prawie 162 tys. osób zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej za nieuregulowane grzywny, koszty sądowe, przepadki korzyści majątkowej czy nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Na koniec lipca br. uzbierało się ponad… Czytaj dalej »

Muzyka na weselu a prawa autorskie – kto za to odpowiada i kto płaci?

Wesele jest imprezą przygotowywaną najczęściej całymi miesiącami. Ani Państwo Młodzi, ani zaproszeni goście nie wyobrażają sobie tego wydarzenia bez muzyki. I choć o gustach się nie dyskutuje, to nikt nie przeczy, że jest ona podstawą każdego udanego wesela. Nie zawsze jednak Para Młoda pamięta, że odtwarzanie muzyki na weselu przez DJ-a lub jej wykonywanie przez… Czytaj dalej »

Zmieniające się prawo dla kobiet w ciąży – kiedy można zdecydować się na aborcje?

Temat aborcji jest bardzo trudny dla wielu kobiet, szczególnie teraz, gdy prawo do aborcji znacząco się zmieniło. Wiele kobiet obawia się o swoją przyszłość, boi się zajść w ciążę. Zniesione zostało prawo do aborcji płodu, u którego wykryto ciężkie wady genetyczne. To więc oznacza, że kobiety zmuszone są rodzić dzieci, które mogą nie mieć szansy… Czytaj dalej »