Archiwum kategorii: Prawo

Jakie prawa ma kobieta w ciąży – o czym warto pamiętać?

Zajście w ciążę to dla wielu kobiet spełnienie marzeń i jednocześnie początek zupełnie nowego etapu w życiu. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety nie mają pojęcia do jakich świadczeń mają prawo, a także co im się należy z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz dowiedzieć się jakie masz prawa, a także o jakie… Czytaj dalej »

Zmieniające się prawo dla kobiet w ciąży – kiedy można zdecydować się na aborcje?

Temat aborcji jest bardzo trudny dla wielu kobiet, szczególnie teraz, gdy prawo do aborcji znacząco się zmieniło. Wiele kobiet obawia się o swoją przyszłość, boi się zajść w ciążę. Zniesione zostało prawo do aborcji płodu, u którego wykryto ciężkie wady genetyczne. To więc oznacza, że kobiety zmuszone są rodzić dzieci, które mogą nie mieć szansy… Czytaj dalej »

Jakie świadczenia mogą dostać rodzice?

Wieść o dziecku, które ma pojawić się na świecie jest dla każdej rodziny radosna i zmienia wiele w życiu przyszłych rodziców. Warto wiedzieć, że rodzicielstwo to nie tylko przyjemność i wielka miłość. To również liczne obowiązki i wydatki. Dla dziecka trzeba przygotować odpowiednie warunki do rozwoju. Nie można zapomnieć o akcesoriach, które trzeba kupić, by… Czytaj dalej »

Jakie prawa w pracy ma młoda mama?

Wydaje się, że każdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracują na takich samych warunkach. Często można się jednak spotkać ze stwierdzeniem, że kobietom zdecydowanie łatwiej zdobyć pracę. Jednak, czy faktycznie taka jest prawda? Czy kobiety na swojej ścieżce kariery nie spotykają żadnych trudności? Okazuje się, że spotykają się z trudnościami i często nie są w… Czytaj dalej »

Rozwód – podstawowe informacje

Rozwód został uregulowany przez ustawodawcę w dziale IV Kodeksu Cywilnego. Jest to jedna z form ustania małżeństwa. Rozwód może być poprzedzony separacją, tak formalną, jak i faktyczną, czyli bez orzeczenia sądowego.  Przesłanki  Aby sąd mógł orzec rozwód, między małżonkami musi dojść do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. W praktyce oznacza to ustanie trzech więzi: fizycznej,… Czytaj dalej »

Technologia zmienia oblicze sądów

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej stawia na nowe technologie i udowadnia, że praca w reżimie sanitarnym, konieczność przestrzegania licznych obostrzeń czy ograniczenia w przemieszczaniu to nie są bariery nie do pokonania. W tym największym w kraju sądzie polubownym odbyła się właśnie wideorozprawa, której uczestnicy łączyli się z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech oraz kilku miast… Czytaj dalej »

Konsekwencje hekerskich włamań

Sytuacja jaką obserwujemy w przypadku hakerskiego ataku na CD Projektu rodzi pytanie na ile bezpieczna jest własność intelektualna firm, czy coraz mniej bezpieczna?

Sprzedaż alkoholu – jakie formalności?

Jeśli zamierzasz sprzedawać alkohol musisz uzyskać stosowne zezwolenie. Bez niego nie możesz handlować trunkami ani w sklepie, ani w restauracji. Podpowiadamy, co zrobić, by uzyskać stosowny dokument.

Czy czekają nas kolejne wyroki w sprawach, o których nikt nie wiedział?

Przepisy planowanej nowelizacji Kpc, wprowadzające e-licytację nieruchomości mówią, że przystępując do sporu sądowego w sprawach cywilnych, adwokaci i radcowie prawni będą musieli podać adres e-mailowy. Następnego dnia po wysłaniu pisma z sądu na podaną skrzynkę, zostanie ono uznane za doręczone i to niezależnie od tego, czy pełnomocnik odebrał wiadomość, czy nie. Nowe przepisy budzą opór… Czytaj dalej »