9 września, 2024
rrso

Liczba banków na naszym rynku jest naprawdę imponująca. Wykorzystują one różne media oraz kanały informacji, aby korzystnymi promocjami i ofertami przykuć uwagę swojego potencjalnego klienta. Telewizja, radio, internet czy prasa – wszędzie znajdziemy informacje na temat korzystnych kredytów, które mogą okazać się nam pomocne w wielu życiowych sytuacjach i stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki, kiedy tego potrzebujemy. Warto pamiętać, że bank już na etapie reklamy musi poinformować swojego potencjalnego klienta o szczegółach oferty. Niestety, niektóre z pojawiających się tam pojęć dla wielu osób pozostają niezrozumiałe. Jednym z nich jest oprocentowanie nominalne. Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat. 

Czym jest oprocentowanie nominalne?

Widząc w telewizji reklamę kredytu, jaką oferuje bank, osoby niemające większego doświadczenia z bankowością czy kredytami, mogą zacząć zastanawiać się, czym jest oprocentowanie nominalne. Oprocentowanie nominalne to nic innego jak stopa oprocentowania, która w skali roku nakładana jest na kredytowany kapitał. Oznacza to, że oprocentowanie nominalne pozwala nam na wyliczenie odsetek od kredytu lub pożyczki.

Co jest bardzo ważne w tym przypadku, polskie prawo nakłada na banki obowiązek informowania klientów o wszystkich szczegółach oferty już na poziomie reklamy, stąd potencjalny kredytobiorca widząc reklamę kredytu np. telewizji, powinien otrzymać informacje o wysokości oprocentowania kredytu oraz o wszystkich opłatach. Co w tej kwestii jest dość istotne to to, że banki nie mogą w samodzielny sposób narzucać wysokości oprocentowania produktów finansowych, które oferują. Muszą dostosować się do górnej granicy oprocentowania nominalnego. Została ona określona w ustawie antylichwiarskiej, której zadaniem jest przeciwdziałanie nakładaniu zbyt wysokiego oprocentowania na kapitał, który jest kredytowany.

Oprocentowanie nominalne – jak obliczyć?

W jaki sposób obliczyć oprocentowanie nominalne kredytu? Niestety, nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Głównie ze względu na to, że banki mogą posiadać odmienne kalkulacje takiego oprocentowania. Na obliczenie jego wysokości wpływ mają dwa czynniki: marża oraz stopa bazowa. Stopa bazowa to referencyjna wysokość oprocentowania, która w określonym czasie stosowana jest na rynku międzybankowym. Z kolei marża bankowa to cena kredytu, którą ustala bank. Jest ona zależna od kredytodawcy i może podlegać negocjacjom w momencie, gdy ustalane są warunki kredytowania.

Czym jest RRSO?

Poznając pojęcie oprocentowania nominalnego, warto także zaznajomić się z kolejnym zagadnieniem, jakim jest RRSO. Niektóre osoby te pojęcia mogą uznawać za tożsame, niestety jest to dość częsty błąd. Czym w takim razie jest RRSO? RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który pozwala na obliczenie rzeczywistej kwoty, jaka pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić bankowi za udzielony kredyt. Warto pamiętać, że im niższe będzie RRSO, tym tańszy będzie kredyt lub udzielana pożyczka. Dlatego też porównując oferty kredytowe różnych banków, warto zwrócić uwagę na jego wysokość.

Dodaj komentarz