30 maja, 2024
notarialna kancelaria

Notariusz to specjalista z obszaru prawa, który jest w stanie pomóc w bardzo wielu sytuacjach. Skorzystanie z usług tego rodzaju osoby może być bardzo często przydatne i jest w stanie dać świetne efekty. Rzetelne wsparcie świadczone przez ekspertów jest w stanie sprawdzać się rewelacyjnie i warto się tego rodzaju usługami zainteresować. Wybierając się do notariusza niezbędne jest jednak zaopatrzenie się w odpowiednie dokumenty. Te są zależne od rodzaju usługi, z której zamierza się skorzystać. Tylko odpowiedni przygotowanie się do wizyty jest w stanie sprawić, że ta przebiegnie w efektywny sposób.

Dokumenty zależne od rodzaju sprawy

Każda kancelaria notarialna w Kartuzach od swoich klientów wymaga przede wszystkim posiadania dowodu tożsamości. Jest on niezbędny do tego, aby specjalista mógł odnotować wizytę klienta i przystąpić do dalszych prac. Pozostałe dokumenty, które są potrzebne są już zależne od rodzaju usługi, po którą się przychodzi.

W przypadku najpopularniejszej sprawy czyli sprzedaży nieruchomości niezbędne będzie posiadanie kilku dokumentów. Będzie to aktualny odpis księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów lub wyrys z mapy ewidencyjnej, podstawa nabycia własności, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki zestaw dokumentów będzie pozwalał notariuszowi na przystąpienie do konkretnych prac i rozpoczęcie czynności, które będą miały na celu sprzedaż.

W sytuacji skorzystania z usługi odpisu dokumentu sprawa jest o wiele prostsza. W takim przypadku wystarczy jedynie posiadać oryginalną wersję, która ma zostać skopiowana. Notariusz na tej podstawie przygotowuje kopię, która następnie zostanie potwierdzona.

Notariusz zawsze wskazuje potrzebne dokumenty

Można również wcześniej udać się do notariusza na konsultację. W takim przypadku wystarczy opisać swój problem, a specjalista wskaże listę wszystkich dokumentów, które należy przygotować na samą wizytę. W efekcie możliwe będzie łatwe skompletowanie całego zestawu, z którym następnie można będzie wybrać się już do samego notariusza.

Dodaj komentarz