30 maja, 2024
mama z dzieckiem

Wydaje się, że każdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracują na takich samych warunkach. Często można się jednak spotkać ze stwierdzeniem, że kobietom zdecydowanie łatwiej zdobyć pracę. Jednak, czy faktycznie taka jest prawda? Czy kobiety na swojej ścieżce kariery nie spotykają żadnych trudności? Okazuje się, że spotykają się z trudnościami i często nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Pomóc może znajomość swojego prawa. Co powinna wiedzieć każda kobieta, przyszła mama i panie, które właśnie urodziły?

Czy kobieta w ciąży może być zwolniona z pracy?

Wiele kobiet dowiadujących się, że są w ciąży obawia się zwolnienia z pracy. Jest to trudny czas w życiu każdej kobiety. Trzeba jednocześnie dbać o siebie i zdrowie przyszłego dziecka, a co więcej utrzymać pracę, by móc później zagwarantować maluchowi najlepsze warunki do życia i rozwoju. Okazuje się, że w tym przypadku prawo stoi po stronie kobiety i mówi jasno, że nie można zwolnić kobiety, która jest w ciąży i na urlopie macierzyńskim. Warto więc poinformować pracodawcę o swoim stanie, by uniknąć problemów. Dzięki temu można poczuć się pewniej na swoim stanowisku.

 

Czy kobieta podczas rekrutacji musi odpowiadać na niewygodne pytania?

Wybierając się na rekrutację do nowej pracy wiele kobiet obawia się trudnych i niewygodnych pytań. Wydawać się może, że dzięki wyglądowi kobiety są w stanie z łatwością zdobyć wymarzone stanowisko. Jednak wygląd nie jest tym, na co patrzą przyszli pracodawcy. Często interesuje ich to, czy warto inwestować w przyszłego pracownika. To właśnie stąd pojawiają się pytania na temat tego, czy kobieta w przyszłości planuje mieć dzieci, czy wyjść za mąż. To osobiste pytania, które nie dotyczą ścieżki kariery, więc kobieta nie ma obowiązku na nie odpowiadać. Dodatkowo takie pytanie można zgłosić do przełożonego i uzmysłowić, że nie są one zgodne z prawem. Wobec osoby przeprowadzającej rekrutację w ten sposób powinny zostać wyciągnięte konsekwencje.

 

Czy kobieta po urodzeniu dziecka może przejść na urlop macierzyński?

Każda młoda mama, która urodziła dziecko i chce z nim zostać w domu przez kilka pierwszych miesięcy może zdecydować się na przejście na urlop macierzyński. Jest to jej prawo, ale to nie oznacza, że musi z niego skorzystać.

Wiedząc nieco więcej na temat swoich praw można poczuć się pewniej na swoim stanowisku pracy i podczas każdej rozmowy o pracę.

Dodaj komentarz