Zajście w ciążę to dla wielu kobiet spełnienie marzeń i jednocześnie początek zupełnie nowego etapu w życiu. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety nie mają pojęcia do jakich świadczeń mają prawo, a także co im się należy z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz dowiedzieć się jakie masz prawa, a także o jakie świadczenia możesz się ubiegać koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Prawo do określania czym karmione jest jej dziecko po porodzie
Po urodzeniu dziecka to matka powinna decydować w co dziecko jest ubierane, jak jest kąpane, a także czym jest karmione. Jeśli mama, która właśnie powitała swojego malucha na świecie ma jakieś konkretne oczekiwania i zastrzeżenia powinna poinformować o tym położne na oddziale, by mogły się one do tego stosować. Jeśli mama zauważy, że położne z oddziału nie stosują się do jej zaleceń może sytuację zgłosić do ordynatora. Oczywiście cała sytuacja może zostać rozwiązana w polubowny sposób. Mama może zapytać położne czemu nie stosują się do jej zasad. Być może wydaje im się, że tak jest lepiej dla malucha. Warto pamiętać, że położne mają wieloletnie doświadczenie, jednak nadal nie mogą narzucać swojego zdania mamie.
Prawo do becikowego po narodzeniu dziecka – jakie są zasady
Każda kobieta będąca w ciąży może po porodzie ubiegać się o becikowe. Jest to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych. Otrzymuje się je bez względu na to ile zarabia kobieta i jej mąż. Na wysokość świadczenia nie wpływa również umowa, na podstawie której zatrudniona jest kobieta. Warto jednak wiedzieć, że konieczne jest okazanie, że ciąża była monitorowana przez lekarza specjalistę od dziesiątego tygodnia ciąży lub wcześniej. Jeśli wizyta odbyła się później, to niestety, ale może okazać się, że świadczenie nie zostanie przyznane. Dodatkowo przy składaniu wniosku konieczne jest okazanie karty urodzenia dziecka.
Prawa mam zatrudnionych na umowie o dzieło i zlecenie
Jeśli przyszła mama nie jest zatrudniona na umowie o pracę, a pracowała na umowie o dziełu lub zlecenie lub nie była nigdzie zatrudniona może ubiegać się o Kosiniakowe. Jest to świadczenie dla mam, które nie otrzymują wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim. Otrzymuje się je przez dwanaście miesięcy raz w miesiącu.
Wiedząc nieco więcej na temat swoich praw można zadbać o przyszłość swoją i dziecka.