28 listopada, 2023
notariusz

Wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna w przypadku załatwienia wielu spraw. Aby mieć pewność, że cała procedura zostanie zalegalizowana, niezbędny jest jego podpis. Jakie dokładnie sprawy załatwia się u notariusza?

Jakie usługi świadczy notariusz?

Notariusz, inaczej zwany rejentem to osoba, która posiada odpowiednie upoważnienia do sporządzania aktów notarialnych i innych dokumentów posiadających moc prawną. Najczęściej wizyta u notariusza wiąże się z legalnym przepisaniem praw własności, sprawami spadkowymi, udzielaniem pełnomocnictw, przeprowadzaniem podziału majątku oraz wszelkiego rodzaju poświadczeń. Transakcja przeprowadzona u notariusza daje gwarancje tego, że jest legalna oraz bezpieczna.

Obowiązkiem notariusza jest sprawdzenia poprawności wszelkich dokumentów oraz tożsamości stron umowy. Co ważne – czynności notarialne nie są objęte rejonizacją. Oznacza to, że kancelaria na Bemowie w Warszawie może dokonywać transakcji dotyczących osób lub mienia znajdującego się w całkiem innej części Polski. Podczas transakcji obie strony umowy muszą być obecne. Wyjątkiem jest posiadanie przez jedną z nich odpowiednio sformułowanego pełnomocnictwa – również poświadczonego notarialnie.

Czym się kierować wybierając kancelarię notarialną?

Wybierając kancelarię notarialną, warto sprawdzić kilka kwestii. Najważniejsze co musisz zrobić to dowiedzieć się wcześniej, czy dana kancelaria jest w stanie zająć się sprawą, którą potrzebujesz załatwić. Bywa tak, że np. notariusz na Bemowie specjalizuje się w transakcjach związanych z obrotem nieruchomościami, a niekoniecznie w sprawach spadkowych. Ceny usług notarialnych są określone odgórnie, według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Taksa notarialna jest zależna od wartości przedmiotu. Przed umówieniem się na podpisanie dokumentów, kancelaria informuje o dokładnych kosztach. Istotne są też terminy. Na termin u notariusza czeka się czasami nawet 2 tygodnie, dlatego planując jakąkolwiek umowę, należy odpowiednio wcześniej zarezerwować termin.

Dodaj komentarz