26 stycznia, 2025
kobieta w ciąży

Temat aborcji jest bardzo trudny dla wielu kobiet, szczególnie teraz, gdy prawo do aborcji znacząco się zmieniło. Wiele kobiet obawia się o swoją przyszłość, boi się zajść w ciążę. Zniesione zostało prawo do aborcji płodu, u którego wykryto ciężkie wady genetyczne. To więc oznacza, że kobiety zmuszone są rodzić dzieci, które mogą nie mieć szansy na przeżycie poza łonem matki. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak zachować się w tak trudnej sytuacji?

Aborcja ciąży niechcianej – niemożliwa

Aborcja ciąży niechcianej, która była tak zwaną „WPADKĄ” nigdy nie była możliwa w Polsce. Kobiety, które nie chciały urodzić dziecka z różnych powodów, zazwyczaj decydowały się na wyjazd za granicę, gdzie polki mogą skorzystać z takich usług. Jednak nie jest to mile widziane w naszym społeczeństwie. Warto jednak zaznaczyć, że obecne protesty kobiet nie mają na celu wprowadzenia pozwolenia  dokonania aborcji na żądanie, a jedynie w wyjątkowych i bardzo trudnych sytuacjach, jaki jest wykrycie ciężkiej wady genetycznej u płodu. Czy w takim wypadku można zdecydować się na pomoc specjalistów? Jak działa teraz prawo polskie w tej sprawie?

 

Aborcja ciąży z płodem z wadami genetycznymi – co dalej?

Od listopada 2020 roku kobiety w Polsce nie mają prawa do aborcji w przypadku wykrycia wady genetycznej u płodu. Aborcja w tym wypadku jest zakazana, nawet jeśli prowadzenie ciąży ma zagrażać życiu i dziecku i przyszłej mamie. Przed listopadem 2020 roku kobiety w ciąży, u których wykryto wady generyczne u płodu miały prawo do aborcji, jednak obecnie tego wyboru zostały pozbawione. Co to oznacza w praktyce? Warto wiedzieć, że niektóre dzieci z wadami genetycznymi są w stanie żyć niemal normalnie Niektóre nieprawidłowości w rozwoju są prawie niezauważalne, dzięki czemu dzieci mają szansę cieszyć się normalnym życiem,  a ich rodzice mogą patrzeć jak dziecko się rozwija.  Jednak są sytuacje, w których dziecko z wadą genetyczną nie jest w stanie przeżyć nawet kilku minut po porodzie. Zdarzają się zniekształcenia twarzy lub całego ciała. To widoki drastyczne i bolesne dla rodziców, a nawet personelu. Takie doświadczenie może wiele zmienić w psychice rodziców, którzy musieli zmagać się z chorobą i śmiercią dziecka.

Czy przez zmianę prawa kobiety w Polsce całkowicie zrezygnowały z aborcji? Okazuje się, że aktywnie działają proaborcyjne organizacje, które pomagają kobietom w ciąży wyjechać za granicę.

Dodaj komentarz