Rozwód został uregulowany przez ustawodawcę w dziale IV Kodeksu Cywilnego. Jest to jedna z form ustania małżeństwa. Rozwód może być poprzedzony separacją, tak formalną, jak i faktyczną, czyli bez orzeczenia sądowego.
Przesłanki
Aby sąd mógł orzec rozwód, między małżonkami musi dojść do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. W praktyce oznacza to ustanie trzech więzi:
- fizycznej,
- emocjonalnej,
- gospodarczej.
Ustanie więzi fizycznej, to co do zasady zaprzestanie współżycia przez małżonków. Niemniej jednak sąd za każdym razem bada stan faktyczny sprawy. Niekiedy bowiem niemożność współżycia może być, np. konsekwencją choroby lub wypadku. Z kolei brak więzi emocjonalnej (zwanej też duchową) oznacza, że małżonkowie nie darzą się już nawzajem uczuciem miłości. W związku z tym, nie mają już wspólnych planów na dalsze życie. Ustanie więzi gospodarczej, to brak wspólnego budżetu. Małżonkowie nie muszą mieszkać oddzielnie, wystarczy, że każde z nich we własnym zakresie zaspokaja swoje potrzeby materialne. Często natychmiastowa wyprowadza jednego z małżonków nie jest bowiem możliwa, np. że względu na to, że małżonkowie posiadają mieszkanie wzięte na wspólny kredyt. Dopuszczalna jest również sytuacja podziału mieszkania do wspólnego korzystania przez małżonków rozwiedzionych, jeżeli żadne nie jest w stanie samodzielnie podołać zobowiązaniu kredytowemu. Zazwyczaj trwa ona do czasu sprzedaży mieszkania.
W wyjątkowych wypadkach, szczególnie przez wzgląd na dobro małoletnich dzieci, sąd może odmówić orzeczenia rozwodu.
Z orzeczeniem winy lub bez
Wbrew temu, co pokazują popularne seriale paradokumentalne, rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków, jest zazwyczaj poprzedzony długim procesem sądowym. Często wiąże się to z koniecznością ujawnienia intymnych szczegółów pożycia małżeńskiego i powołaniem szeregu świadków. Może się również zdarzyć tak, że sąd uzna, iż winę za rozpad małżeństwa ponoszą obie strony. Jeżeli natomiast zależy nam na szybkim zakończeniu postępowania rozwodowego, należy wnieść pozew o rozwód bez orzekania o winie. Wówczas raczej nie będziemy potrzebowali pełnomocnika ani świadków. Jeśli jednak nie widzimy najmniejszych szans na porozumienie się że współmałżonkiem, warto zapewnić sobie profesjonalnego pełnomocnika. Wsparcie merytoryczne i psychicznego, jakiego nam udzieli, może okazać się bezcenne w trakcie kolejnych rozpraw sądowych.
Obowiązek alimentacyjny
Obowiązek alimentacyjny może dotyczyć nie tylko dzieci, ale także byłego małżonka. Dzieje się tak w przypadku, gdy rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków. Wówczas prawo do alimentów przysługuje małżonkowi niewinnemu. O alimenty może się też ubiegać małżonek, który nie pracował zawodowo, ponieważ zajmował się domem i wychowywaniem wspólnych dzieci. Szczególnie, jeżeli drugi ze współmałżonków mógł wówczas poświęcić się w pełni karierze zawodowej, a co za tym idzie, był jedynym żywicielem rodziny. Warto pamiętać, że na obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci, składa się też osobiste staranie o ich wychowanie i rozwój. Innymi słowy, dużo wyższe alimenty mogą zostać zasądzone od rodzica, który w ogóle nie interesuje się dobrem swoich dzieci oraz zaniedbuje prawo do kontaktów z nimi.
Dowiedz się więcej o rozwodach na https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-rozwod-warszawa/