Technologia oparta na odczytywaniu kodów kreskowych jest szeroko wykorzystywana zarówno w sklepach, jak i w przedsiębiorstwach zajmujących się magazynowaniem oraz handlem lub produkcją. To szybki i łatwy sposób na zdobycie podstawowych danych o produkcie i duże ułatwienie w prowadzeniu ewidencji towaru. Idealny czytnik kodów kreskowych powinien zaspokajać indywidualne, specyficzne potrzeby przedsiębiorstwa — dlatego wybór tego urządzenia należy dobrze przemyśleć.
Jak działa czytnik kodów kreskowych?
Podstawowe zadania skanera to odczytanie, dekodowanie i przesyłanie zdobytych danych do komputera. Każdy kod kreskowy składa się z jasnych i ciemnych elementów — pierwsze odbijają światło, a drugie je pochłaniają, dzięki czemu laser lub dioda czytnika otrzymuje obraz w postaci sygnałów elektrycznych. Impulsy są dłuższe lub krótsze, dlatego skaner może ustalić grubość każdej kreski lub przerwy. Dekoder urządzenia przetwarza otrzymane informacje i zamienia je na litery, cyfry i znaki, które zostają umieszczone w komputerze.
Rodzaje czytników według sposobu komunikacji
Czytnik kodów kreskowych powinien być dobrze przystosowany do konkretnych warunków. Warto pamiętać, że niewielki sklep stacjonarny będzie miał zupełnie inne potrzeby niż duży magazyn.
Skanery dzieli się na trzy podstawowe kategorie:
- stacjonarny czytnik kodów kreskowych — łączy się z komputerem za pomocą kabla, jego popularnym uzupełnieniem jest podstawka,
- bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych — przekazuje dane do komputera za pośrednictwem technologii bezprzewodowego przesyłu danych, najczęściej za pośrednictwem połączenia radiowego lub bluetooth,
- przemysłowy czytnik kodów kreskowych — wykonany z trwałych materiałów i dodatkowo zabezpieczony gumowymi elementami, odporny na upadki oraz uderzenia.
Każdy z opisanych skanerów znajdzie zastosowanie w innych warunkach. Stacjonarne urządzenia sprawdzą się w lokalnych sklepach. Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie wygodę, najchętniej wybiorą bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych, z kolei odmiana przemysłowa przeznaczona jest do pracy w magazynach i dużych halach.
Skaner diodowy czy laserowy?
Czytniki diodowe rozszyfrowują kod z odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Nie mają części ruchomych, dlatego rzadziej ulegają uszkodzeniom. Światło ledowe umożliwia odczytywanie kodów gorszej jakości. Skanery laserowe zawierają lusterka i obracający je silniczek. Potrafią odkodować dane z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Coraz częściej korzysta się z czytników typu linear imager, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz urządzeń area imager, działających bardzo szybko i bazujących na technologii podobnej do tej, którą stosuje się w kamerach cyfrowych.