2 listopada, 2024

Przenośniki taśmowe – jak sama nazwa wskazuje – to urządzenia, które transportują ładunek o określonej spoistości i wilgotności. Elementem łączącym krążniki przenośników taśmowych i bębny napędowe jest taśma, na którą te ostatnie przekazują moment obrotowy.

Konstrukcja taśmy a rodzaj materiału

Sposób pracy przenośnika zależy w znacznym stopniu od rodzaju transportowanego z jego pomocą materiału. Urządzenia, w których transport odbywa się jedynie za pomocą taśmy, mogą przewozić ładunek o różnej granulacji i wilgotności. W przypadku przenośników PTP taśma robocza może być wykonana z tworzywa sztucznego, kauczuku, a także filcu lub gumy.

Z czego składają się przenośniki?

Istotnym elementem każdego taśmociągu są tzw. krążniki przenośników taśmowych. Ich zadanie polega na:

  • ustabilizowaniu taśmy w określonym położeniu,
  • poprawie nośności taśmy roboczej,
  • zwiększeniu sztywności taśmy.

Niektóre przenośniki są przeznaczone wyłącznie do określonych rodzajów materiałów. Systemy PTP nie są np. przeznaczone dla tworzyw, które łatwo się przyklejają do taśmy lub usadowionych na niej kubełków.

Konstrukcja przenośnika – jej zadania i funkcje

Zwykle przenośniki taśmowe producent umieszcza na specjalnej konstrukcji, która wykonana jest z rur i stalowych kształtowników. Całość jest zabezpieczona powłoką antykorozyjną, która chroni ją przed opadami i wilgocią zawartą w transportowanym materiale.

Do podparcia przenośnika można użyć zwykłych profili stalowych albo regulowanych podpór, które umożliwiają dostosowanie aktualnego położenia taśmy do potrzeb użytkownika. Czasami przenośniki są łączone z maszynami załadowczymi, które wyposażone są w specjalne koło z podajnikiem kubełkowym.

Jak działa napęd przenośnika?

Do napędzania przenośników wykorzystuje się napęd elektryczny. Silnik – za pomocą przekładni redukcyjnej lub elektrobębnów – przekazuje moment obrotowy bezpośrednio na taśmę roboczą. Często budowane przenośniki taśmowe producent wyposaża w specjalne linki, które umożliwiają awaryjne odłączenie energii elektrycznej i tym samym – zatrzymanie urządzenia.

System ten montowany jest wszędzie tam, gdzie przenośnik znajduje się w bliskim sąsiedztwie ciągów pieszych, gdzie istnieje ryzyko wciągnięcia pracownika przez system rolek i bębnów. Czasami taśmociągi posiadają też osłony klimatyczne, a także podesty. Te ostatnie służą po to, aby ułatwić przeprowadzenie inspekcji przenośnika.

Reasumując, przenośnik taśmowy (jak i jego napęd) to zaawansowany układ, którego zadaniem jest szybkie i płynne przetransportowanie wybranych materiałów budowlanych, urobku itd.

Dodaj komentarz