Karty płatnicze to nieodzowny element krajobrazu, jeśli chodzi o finanse. Te niepozorne kawałki plastiku są w stanie nieźle ułatwić nam życie, kiedy nie mamy przy sobie żadnej gotówki. Osoby żyjące w większych miastach czasami zupełnie rezygnują z noszenia fizycznych pieniędzy, gdyż wygodniej jest im płacić kartą płatniczą lub za pomocą telefonu. Czy tego chcemy, czy nie, najprawdopodobniej tak będzie wyglądała nasza przyszłość, a małe, plastikowe karty zastąpią całkowicie gotówkę. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej, chociażby to, że karty kredytowe i debetowe to nie jedyne karty płatnicze, jakie można używać. Na rynku funkcjonują także karty obciążeniowe, zwane inaczej kartami charge, oraz karty przedpłatowe. Czym w ogóle one są i czy mogą nam się przydać na co dzień? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
Karty płatnicze i ich rodzaje
Różnice na linii karta kredytowa a debetowa kojarzy raczej każdy. W wielkim skrócie polega ona na tym, że karta debetowa jest połączona z naszym kontem i jeśli wykorzystamy wszystkie środki, jakie się na nim znajdują, karta stanie się bezużyteczna do momentu, kiedy na nasze konto wpłyną kolejne środki. Karta kredytowa natomiast działa na zasadzie szybkiej minipożyczki, którą możemy wykorzystać, chociażby płacąc w sklepie. Opłaca się to na tyle, że najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt dni od wykonania transakcji bank nie policzy sobie za to żadnych odsetek. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy wybrać kartę debetową, czy kredytową, to odpowiedź na to pytanie znajdziesz pod tym linkiem: loando.pl/wpis/karta-debetowa-kredytowa-wybrac.
Na rynku jednak nie znajdziemy jedynie tych dwóch rodzajów kart płatniczych. Może się to wydawać nieco zaskakujące, gdyż karty przedpłatowe i obciążeniowe są zdecydowanie mniej popularne niż debetowe oraz kredytowe, z tego powodu spora część z nas nawet nigdy o nich nie słyszała. Czym one są i do czego służą?
Karty przedpłatowe, karty pre-paid
Ten rodzaj kart charakteryzuje się tym, że żeby ich użyć, trzeba je najpierw zasilić. Jeśli, przykładowo, wpłacimy na kartę przedpłatową trzysta złotych, karta będzie funkcjonowała jak normalna karta debetowa do momentu, aż nasze trzy setki nie zostaną wydane. Zasadę działania kart przedpłatowych dobrze oddaje porównanie do bonów upominkowych – jeśli otrzymamy bon o wartości stu złotych, możemy z niego dowolnie korzystać, póki środki nie znikną z naszego konta. To rozwiązanie przydaje się choćby w firmach transportowych, gdzie każdemu kierowcy przysługuje konkretna kwota pieniędzy na paliwo – jeśli zostanie przekroczona, karta przestanie działać aż do następnego doładowania.
Karty charge, karty obciążeniowe
Ten rodzaj kart płatniczych to inny rodzaj karty kredytowej. Możemy zapłacić nią nawet w sytuacji, kiedy nie mamy żadnych pieniędzy na koncie, i oddać środki później. Jaka jest więc różnica pomiędzy kartą obciążeniową a kredytową? Tkwi ona w sposobie spłaty zobowiązań. Karta kredytowa to swoisty kredytodawca, my zaś musimy oddać środki w określonym terminie i możemy zrobić to nawet ratalnie.
Karta obciążeniowa natomiast ściągnie środki z naszego konta od razu, kiedy będą one dostępne. W praktyce oznacza to, że płacimy za zakupy pieniędzmi,, których jeszcze nie mamy, ale kiedy tylko zasilą one nasze konto, automatycznie są pobierane. Z tego powodu ten rodzaj kart nazywa się czasami „kup teraz i zapłać później”. Najczęściej karty charge też są wykorzystywane w różnych przedsiębiorstwach.