30 maja, 2024
notariusz

Kancelaria notarialna jest miejsce, w którym dokonujemy czynności prawnych. Notariusz udziela fachowego doradztwa, tworzy akty notarialne będące efektem transakcji między ludźmi, sporządza umowy kupna i sprzedaży, kontrakty małżeńskie czy umowy spółek. Czym jeszcze zajmuje się notariusz?

Czym zajmuje się notariusz?

Kancelaria notarialna w Gliwicach oferuje obsługę wszelkich czynności prawych pomiędzy członkami rodziny czy inwestorami. W skład obowiązków notariusza wchodzi przede wszystkim: sporządzanie aktów notarialnych, np.przy umowie sprzedaży, darowizny, podziału majątku wspólnego, małżeńskiej umowy majątkowej czy zmian dotyczących nieruchomości. Notariusz ma obowiązek wykonywania swojej pracy zgodnie z poszanowaniem interesów wszystkich stron. Działa on na podstawie obowiązującego prawa. Notariusz jest zobowiązany udzielać stronom wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności.

Wizyta u notariusza – jak wygląda?

Na wizytę należy umówić się z wyprzedzeniem, gdyż notariusze w Gliwicach mogą być obłożeni pracą. W kancelarii dokonuje się opłat przed realizacją usługi. Cennik świadczeń jest zróżnicowany. Ma na to wpływ wiele czynników. Zanim wybierzemy konkretnego notariusza możemy sprawdzić ofertę  taksy notarialnej u innych. Aby czynności notarialne odbyły się z zachowanie wszelkich zasad, potrzebne są dowody tożsamości lub inny dokument potwierdzający tożsamość, na przykład paszport. Wymagane są także akty własności praz dokumentacja związana z daną nieruchomością. Często niezbędny będzie akt małżeństwa lub akt zgonu. W sprawach spadkowych brany jest także pod uwagę testament (jeśli był pozostawiony). Ważne są również dokumenty z sądu.

Wizyta u notariusza jest uzależniona od sprawy jaką się zajmuje. Im bardziej skomplikowana sprawa, tym wizyta jest zdecydowanie dłuższa. Często sprawy notarialne wymagają jednej wizyty. Jednak może się tak zdarzyć, że będą konieczne również kolejne. Wszystko zależy od tego, ile osób i dokumentów wymaga czynność notarialna.

Dodaj komentarz