30 maja, 2024
mama z dzieckiem

Wieść o dziecku, które ma pojawić się na świecie jest dla każdej rodziny radosna i zmienia wiele w życiu przyszłych rodziców. Warto wiedzieć, że rodzicielstwo to nie tylko przyjemność i wielka miłość. To również liczne obowiązki i wydatki. Dla dziecka trzeba przygotować odpowiednie warunki do rozwoju. Nie można zapomnieć o akcesoriach, które trzeba kupić, by móc pełnić opiekę nad maluchem. Czy rodzice mogą liczyć na pomoc finansową od państwa? Przekonaj się na jakie świadczenia mogą liczyć rodzice.

500 + kto może się starać i jakie są zasady jego otrzymania?

Program 500+ to jedno ze świadczeń, które obecnie cieszy się dużym uznaniem i popularnością. Jeszcze kilka lat temu taki program dla rodziców nie był dostępny, a na samym początku oferowany był dopiero na drugie i każde kolejne dziecko. Obecnie jednak otrzymuje go każdy rodzic posiadający nawet jedno dziecko. Na każde dziecko otrzymuje się oddzielne świadczenie w wysokości 500 +. Wysokość świadczenia nie zmienia się bez względu na to ile rodzice zarabiają, a także na podstawie jakiej umowy pracują. Do zyskania tego świadczenia trzeba okazać dowód tożsamości matki oraz ojca dziecka. Potrzebny jest również akt urodzenia dziecka.

 

Becikowe – dla kogo i jak się ubiegać?

Becikowe to świadczenie przyznawane każdej kobiecie  z tytułu urodzenia dziecka. To świadczenie jednorazowe, które wynosi 1000 złotych. Warto zaznaczyć, że wielkość bezikowego nie zmienia się bez względu na zarobki kobiety. Do otrzymania tego świadczenia trzeba spełniać kilka warunków. Po pierwsze trzeba złożyć odpowiednie dokumenty – dowód tożsamości, książeczkę ciąży oraz akt urodzenia dziecka. Po drugie ciąża musi być monitorowana przez lekarza specjalistę od dziesiątego tygodnia. Jeśli więc kobieta zgłosi się do lekarza w późniejszym tygodniu, może okazać się, że otrzymanie tego jednorazowego świadczenia rodzicielskiego będzie niemożliwe.

 

Kosiniakowe – czym jest i dla kogo jest przeznaczone?

Warto wiedzieć, że kobiety, które w czasie ciąży i po porodzie nie są nigdzie zatrudnione lub pracują na umowie o dzieło i zlecenie mogą ubiegać się o Kosiniakowe. To świadczenie w wysokości 1000 złotych miesięcznie przyznawanego przez dwanaście miesięcy od dnia urodzenia dziecka. W tym przypadku również trzeba zgłosić dokumenty do odpowiednich służb. Potrzebny jest akt urodzenia dziecka i dowód tożsamości.

Wszystkie świadczenia wymienione wyżej można przyjmować jednocześnie Nie wykluczają się one, a co więcej można je dostawać każdego miesiąca lub jednorazowo na konto bankowe lub pocztą.

Dodaj komentarz