20 kwietnia, 2024
2 rekruterki

Wybieranie się na rozmowę o pracę dla wielu osób jest bardzo stresujące. Warto jednak wiedzieć, że do takiej rozmowy można się dobrze przygotować i w ten sposób zadbać o to, by była ona łatwa i przebiegła w miłej atmosferze. Warto również dowiedzieć się, czy są jakieś pytania, na które nie trzeba odpowiadać w trakcie takiej rozmowy. Chcesz dowiedzieć się, które pytania są niezgodne z prawem? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Wybierając się na rozmowę o pracę warto zadbać o swój nienaganny wygląd. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie jakie robi się na potencjalnym pracodawcy. Nie można więc zapominać o tym, że niektóre z ubrań są po prostu nieodpowiednie i mogą negatywnie wpłynąć na pierwszą ocenę. Warto zdecydować się na założenie niebieskiej koszuli. To kolor, który wzbudza zaufanie i kojarzy się z kompetencjami. Warto wiedzieć, że polecane są również kolory czarne i białe. Jednak najlepiej łączyć je ze sobą, by stworzyć stylizację spójną, ale nie przesadzoną. Warto również zadbać o schludny wygląd.

 

Co zabrać ze sobą na rozmowę o pracę?

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej można mieć przy sobie rzeczy osobiste. Mając jednak telefon w kieszeni lub w torebce warto zadbać o to, by jego dźwięki były wyciszone, dzięki czemu nie będą przeszkadzać w rozmowie. Przychodzące wiadomości, czy połączenia telefoniczne, które cały czas przerywają rozmowę mogą stać się męczące i sprawią, że potencjalny pracodawca będzie miał wrażenie, że coś z łatwością może oderwać Cię od Twoich obowiązków. Warto zabrać ze sobą swoje CV, które przyszły pracodawca może również mieć ze sobą. Polecane są również listy motywujące od innych pracodawców. W ten sposób można przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie.

 

Na jakie pytania w czasie rekrutacji nie trzeba odpowiadać?

Niestety podczas rozmowy o pracę pojawić się mogą niewygodne pytania, a wszystko przez nieznajomość prawa niektórych osób. Takie pytania dotyczą życia osobistego, które mogłyby wpłynąć na przebieg pracy, a co za tym idzie na decyzję osoby, która przyjmuje do pracy. Pytanie o to, czy kobieta planuje ślub, czy chce założyć rodzinę nie powinny być zadawane.

Jeśli takie pytania padną na rozmowie rekrutacyjnej trzeba je zgłosić, by osoba odpowiedzialna za nie poniosła konsekwencje i została uświadomiona, że to co robi nie jest zgodne z prawem.

Dodaj komentarz