Krok pierwszy – informacje

Sprzedaż spółki należy rozpocząć od przygotowanie zestawu informacji, które jej dotyczą. Powinny one zawierać nie tylko nazwę czy adres, ale również dane dotyczące wysokości obrotów czy wysokości zadłużenia. Jeśli chcemy dać ogłoszenie o sprzedaży, nie pomińmy żadnego z punktów. W przypadku kiedy mamy już osobę zainteresowaną zakupem, to jej powinniśmy przekazać niezbędne informacje.

Krok drugi – wycena

Kolejnym krokiem jest wycena spółki. Wycena ta jest istotna zarówno z punktu widzenia sprzedającego (wie ile zarobi), jak i kupującego (wie, ile będzie musiał wydać). W celu przygotowania wyceny, możemy skorzystać z różnych metod.

Do najczęstszych zalicza się:

  • Wartość nominalna – określa ją wartość udziałów lub akcji

  • Wartość bilansowa – określa ją bilans spółki za konkretny okres

  • Wartość rynkowa spółki – uwzględnia ona aktualną wartość oraz takie czynniki jak chociażby lokalizacja czy kwalifikacje wspólników

  • Wartość godziwej spółki – uwzględnia wszystkie składniki majątkowe, w tym też zobowiązania

  • Wartość udziałów – uwzględnia wycenę w przypadku obrotów nimi

Nie zawsze jesteśmy w stanie w sposób samodzielny dokonać wyceny. Nie musimy się jednak tym martwić – na rynku funkcjonuje bowiem wiele firm, które specjalizują się w wycenie spółek. Niezbędne dane otrzymamy od nich w formie szczegółowego raportu. Firmy tego typu dokonują dogłębnej analizy finansowej oraz wykorzystują informacje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zarówno sprzedający, jak i kupujący może mieć pewność, że wycena będzie zgodna z Międzynarodowymi Standardami Wycen.

Krok trzeci – transakcja

Znając wartość spółki, możemy przejść do transakcji sprzedaży. W tym celu:

  1. Należy sporządzić umowę sprzedaży

  2. Należy wypełnić wszystkie zobowiązania podatkowe

  3. Należy odnotować zmianę udziałowca spółki w KRS