Konkurencja jest ważna. Dzięki niej firmy, które zajmują się projektowaniem stale podnoszą jakość swoich usług a szefowie firm i ich pracownicy mają motywację do tego, aby stale podnosić swoje kompetencje i zwiększać wartość usług dla klienta jak robi to e-domy.pl/projekty-domow.html jeden z liderów w tej branży.

 

Rozmowę z klientem o konkurencji można potraktować jako szansę na to, aby dowiedzieć się co jest przewagą konkurencyjną i które przewagi są ważne dla potencjalnych klientów. Ponadto kiedy przychodzi klient, który wychwala konkurencję pod niebiosa można w szybki i prosty sposób przekształcić rozmowę w badanie rynku.

 

Nie należy wchodzić w polemikę na temat warunków i cen konkurencji. To największy błąd. Wtedy cała uwaga klienta koncentruje się na tym, aby udowodnić, że ma on rację i będzie wypominał wszystkie firmowe niedociągnięcia/ułomności/negatywne opinie na temat firmy.

 

Nie warto pytać też o to, z kim klient już współpracuje – nie na etapie pozyskiwania klienta – wtedy, gdy zaufanie klienta do firmy jako przedsiębiorcy jest na minimalnym poziomie.

 

Nie warto szukać po omacku najlepszych rozwiązań w dziedzinie projektowania wnętrz, a generalnie wystarczy spojrzeć na konkurencję jak na starszego brata. Rywale kiedyś musieli przejść taką samą ścieżkę , gdy wchodzili na rynek, dlaczego więc nie skorzystać z ich wiedzy? Analizując jej działania możemy uniknąć wielu pułapek, które czekają na nowicjuszy. Problemem dla początkujących może być szczególnie trafienie w zapotrzebowanie klientów i przygotowanie atrakcyjnej oferty. Właśnie w tym miejscu także przyda się konkurent z sukcesami, od którego będziemy mogli zaczerpnąć inspiracji. Skrupulatna obserwacja sprawi, że można będzie się nie tylko wzorować i przenosić na grunt naszej działalności sprawdzone i skuteczne rozwiązania, ale przede wszystkim znaleźć własne unikalne rozwiązania o wiele lepsze od konkurencji.

 

Firmy, które zajmują się projektowaniem mają mnóstwo zleceń pracy.
Firmy, które zajmują się projektowaniem mają mnóstwo zleceń.

Wiedzę od naszych rywali powinniśmy czerpać nie tylko wchodząc na rynek projektowania. Wyobraźmy sobie, że firma ma już ugruntowaną pozycję na rynku, działa i ma się coraz lepiej. Właściciel planuje wprowadzić nową usługę, która niedawno została wprowadzona do oferty konkurencji, ale wyraźnie widać, że nie znalazł on zainteresowania wśród klientów. Można w takim przypadku szybko i odpowiednio zareagować, albo zaniechać prac nad projektem, albo wprowadzić odpowiednie ulepszenia, które pozwolą uniknąć powielenia błędów konkurentów.

 

Stały monitoring konkurencji może być kluczem do sukcesu. Obserwując naszych rywali sukcesywnie można wychwycić wiele uchybień, których same firmy nie są często w stanie wychwycić. Przyjmując pozycję obiektywnego obserwatora, a jednocześnie znając branżę projektoweania mozna wyciągnąć odpowiednie wnioski.

 

Jak widać doza motywacji, a także zdrowe podejście do problemu konkurencji, może spowodować, że firmy są w stanie wiele skorzystać na silnej konkurencji. Wystarczy obserwować i wyciągać wnioski, dzięki czemu nie powiela się błędów, zaczerpnąć inspiracji oraz ulepszyć usługi.